Az ételmaradékos pizzásdoboz nem szelektív hulladék
A használt pizzásdobozokat, pelenkákat, papír zsebkendőket és -szalvétákat, a felvágottak csomagolásait ne helyezzük a szelektívhulladék-gyűjtő edényekbe és zsákokba, mivel csak a tiszta papír-, műanyag- és fémhulladékokat lehet hasznosítani. A feleslegessé vált magnó- és videókazettákat is a kommunális hulladékok közé tegyük.
A csomagolási hulladékok elkülönített gyűjtésük, majd hasznosításuk révén másodlagos nyersanyagként vagy energiaforrásként születhetnek újjá, ezáltal pedig jelentős mértékben csökkenthetjük a környezeti terhelést. Az elmúlt években növekedett a szelektív hulladékok aránya Magyarországon, házhoz menő begyűjtésüknek és a lakosság szemléletváltásának köszönhetően. Ez optimizmusra adhat okot, ugyanakkor sokszor azt tapasztaljuk, hogy olyan hulladékok is a szelektív szemetesekbe kerülnek, amelyeknek a kommunális hulladékok között a helyük.
Nem mindegy, hogy milyen hulladékokat rakunk a szelektív gyűjtőkbe, ugyanis csak a jó minőségű, azaz „tiszta” papír-, műanyag- és fémhulladékokból nyerhetünk hasznosítható nyersanyagokat.
Éppen ezért az ételmaradékos és az egyéb szennyeződéseket tartalmazó – például az olajos, zsíros vagy vegyszeres – hulladékokat, így egyebek mellett a használt pizzásdobozokat, pelenkákat, papír zsebkendőket vagy -szalvétákat, a felvágottak csomagolásait ne a szelektív, hanem a kommunális hulladékok között helyezzük el. Mielőtt pedig a szelektívbe dobjuk, öblítsük ki az ételes-, üdítős-, tejes- és konzervdobozokat, joghurtospoharakat, olajospalackokat és -flakonokat. Nem kell patyolattisztaságra törekednünk: elegendő, ha például a mosogatás végén a megmaradt mosogatóvízzel, illetve szivaccsal eltávolítjuk a makacs szennyeződéseket. Ezáltal a vízzel is takarékoskodunk, és a szelektív hulladékok sem büdösödnek a lakásban az elszállításuk időpontjáig. Kifejtette, a műanyag palackokat és flakonokat, az alumínium- és papírdobozokat lapítsuk össze, hogy minél kevesebb helyet foglaljanak, és minél több hulladék férjen a gyűjtőzsákokba és -edényekbe. A csomagolások címkéit nem kell leszednünk, mivel azok nem nehezítik az újrafeldolgozást, és a műanyag kupakokat sem szükséges visszacsavarni.
A feleslegessé vált magnó- és videókazettákat, a CD-lemezeket, a hungarocellt és az egyéb, műanyagnak ítélt háztartási hulladékokat, például a nejlonharisnyákat is szintén a kommunális hulladékok közé tegyük.
A szelektívhulladék-gyűjtő zsákokba és edényekbe a következő csomagolási hulladékok kerülhetnek – tisztán, laposra hajtogatva vagy taposva:
- PAPÍR: kartondoboz, hullámpapír, élelmiszerek és kozmetikai cikkek papírdoboza, színes és fekete-fehér újság, szórólap, prospektus, irodai papír, füzet;
- MŰANYAG: színes és víztiszta PET-palack, kupak (üdítős, ásványvizes), kozmetikai és tisztítószeres (például samponos-, öblítős-, mosogatószeres-) flakon, reklámszatyor, nejlonzacskó, csomagoló-, zsugor- és sztreccsfólia, joghurtos-, tejfölös- és margarinosdoboz;
- FÉM- ÉS ITALOS-KARTONDOBOZ: fémből készült italosdoboz (például üdítős-, sörös-, energiaitalos-doboz), tejes-, üdítős- és konzervdoboz.