Öko tippek a hétköznapokra
A környezettudatos életmód egyik legfontosabb ismérve az aktív cselekvés, azaz ne csak beszélj róla, hanem tedd is meg!
Edukációs anyagok és játékok
A rohanó hétköznapokban is egyre fontosabb, hogy minden korosztály foglalkozzon a a saját tudatos vásárlásával, a hulladékaival, és hogy hulladék megelőző technikákat és ötleteket sajátítsunk el és adjunk át egymásnak. Ehhez szeretnénk segítséget nyújtani a kicsiknek, mert hisszük, hogy nem lehet elég korán kezdeni a szemléletformálást. hiszen környezetünk védelme és annak megóvása mindannyiunk közös érdeke.
Olyan változás jön hulladékfronton, amellyel a pénztárcád és a környezet is jól járhat
Januártól fontos változással szembesülhetsz kedvenc élelmiszerboltod belső tereiben vagy környezetében. Országszerte ekkor kezdi meg ugyanis működését a kötelező visszaváltási rendszer, melynek részeként az üzletek látványvilágának szerves részévé válnak a végre az egyszerhasználatos műanyag, fém és üveg italos palackok visszaváltását lehetővé tevő automaták.
Mi kerülhet a szelektív kukába?
A papír-, műanyag- és fémhulladék legtöbb típusát gyűjthetjük otthon. Fontos, hogy a szelektív kukába tiszta, kiöblített, ételmaradéktól mentes hulladék kerüljön lapítva, hogy minél kisebb helyet foglaljon. Kérjük, hogy sose dobj a szelektív kukába vegyszert és gyógyszert, veszélyes hulladékot, konyhai ételmaradékot, üveget, textilt.
Gyűjtsük külön az e-hulladékokat is!
Az Európai Unió adatai szerint 2020-ban az e-hulladékok kevesebb mint 40 százalékát hasznosítottuk, annak ellenére, hogy a veszélyesnek minősülők nemcsak környezetünkre, de egészségünkre is kimagasló kockázatot jelentenek. Kiemelt jelentőséggel bír tehát, hogy az elektronikai hulladékokat is gyűjtsük szelektíven, illetve minél nagyobb arányban újra feldolgozzuk azokat.
Az élelmiszer-hulladékokat is szelektíven gyűjthetjük 2024-től
A klímaváltozás immár a mindennapjainkban is érezteti hatását, lassanként például eltűnnek az eddig megszokott évszakok hazánkban. Klímánk védelme, bolygónk jövője szempontjából tehát kulcsfontosságú, hogy egyebek mellett csökkentsük az emberi tevékenységből fakadó üvegházhatású gázok kibocsátását.
Otthon is készíthetünk komposztot
A jó komposzt nem büdös, minimális hely és idő szükséges az előállításához, és kifejezetten lakásban használható edények is kaphatóak már, így azok is bátran belevághatnak a komposztálásba, akik társasházban élnek. Eme olcsó és természetes folyamatnak a révén egyszerre nyerhetünk tápanyagban gazdag termőföldet és csökkenthetjük hatékonyan biohulladékaink mennyiségét.
Jövőre visszaválthatóak lesznek a PET-palackok
2024. január 1-jétől kötelező lesz hazánkban az eldobható italcsomagolások, köztük a PET- és üvegpalackok visszaváltása. Az intézkedés révén várhatóan számottevően csökkentjük majd a műanyaghulladékok mennyiségét, ami mindannyiunk közös érdeke.
Az ételmaradékos pizzásdoboz nem szelektív hulladék
A használt pizzásdobozokat, pelenkákat, papír zsebkendőket és -szalvétákat, a felvágottak csomagolásait ne helyezzük a szelektívhulladék-gyűjtő edényekbe és zsákokba, mivel csak a tiszta papír-, műanyag- és fémhulladékokat lehet hasznosítani. A feleslegessé vált magnó- és videókazettákat is a kommunális hulladékok közé tegyük.
Gyűjtsük szelektíven a textilhulladékokat is!
Az Európai Unió irányelvének értelmében a tagállamoknak 2025 januárjáig el kell indítaniuk a textilhulladékok elkülönített gyűjtését. Különösen fontos, hogy ezen a területen is jelentősen csökkentsük a környezeti terhelést, tehát a lehető leghamarabb kialakítsuk a körforgásos gazdasági modellt, és a fenti intézkedés éppen ezt szolgálja.