Öko tippek a hétköznapokra
A környezettudatos életmód egyik legfontosabb ismérve az aktív cselekvés, azaz ne csak beszélj róla, hanem tedd is meg!
A mérgező hulladékokat ne dobd a szemetesbe! - a lemerült elemek, akkumulátorok, a tönkrement műszaki cikkek, a lejárt gyógyszerek káros anyagokat tartalmaznak - semmi helyük a kukában. Vidd el őket olyan begyűjtőhelyre, ahol majd szakszerűen gondoskodnak a megsemmisítésükről.
Légy tudatos a vásárlás során is: csak azt vedd meg, amire feltétlenül szükséged van, az élelmiszerekből pedig csak annyit, amennyit valóban el is tudsz fogyasztani.
A megunt ruhákat, tárgyakat ne dobd ki a szemétbe - keress olyan boltokat, szervezeteket, ahol szívesen fogadnák őket.
Felejtsd el az egyszer használatos műanyag termékeket - használj műanyag táska helyett textil szatyrot, vászonzsákokat. Szerezz be erősebb hordtáskát, vászontáskát vagy hagyományos vesszőkosarat, és ne felejtsd otthon, ha vásárolni mész!
Ahol lehet keresd a csomagolásmentes megoldásokat.
Gyűjtsd szelektíven a hulladékot!
Ha nem muszáj, egyáltalán ne fogyassz palackozott vizet! Hazánkban a csapvíz a legtöbb helyen ásványvíz minőségű.
Vegyél részt hulladékgyűjtési akciókban! Óriási élmény, amikor sikerül megtisztítani egy elhanyagolt parkot vagy egy játszóteret.
Ne pazarolj! A kidobott étel nemcsak anyagi veszteséggel, de komoly környezetterheléssel is jár.
Ne csomagold fóliába vagy papírba a tízórait, használj inkább természetes vagy újrahasznosított anyagból készült uzsonnás dobozt.
A műanyag szívószálak helyett válaszd az újra használható fémet.
Komposztálj! A lakossági hulladék egy jelentős részét az ételmaradékok teszik ki. Ha van kerted, kézenfekvő megoldás a hulladék csökkentésére a komposztálás, de ma már a lakásban is megoldható a környezettudatos biohulladék-kezelés. Nemcsak ritkábban kell levinned a szemetest, de még értékes humuszod is lesz, amivel a növényeidet táplálhatod.