Olyan változás jön hulladékfronton, amellyel a pénztárcád és a környezet is jól járhat
Januártól fontos változással szembesülhetsz kedvenc élelmiszerboltod belső tereiben vagy környezetében. Országszerte ekkor kezdi meg ugyanis működését a kötelező visszaváltási rendszer, melynek részeként az üzletek látványvilágának szerves részévé válnak a végre az egyszerhasználatos műanyag, fém és üveg italos palackok visszaváltását lehetővé tevő automaták. Az automatákat és kézi visszaváltási pontokat neked is megéri majd használni, hiszen így visszakaphatod a visszaváltási díjat, ráadásul ezáltal a környezet védelméhez is közvetlenül járulhatsz hozzá. Az új szisztémával hatékonyan növelhető a ma nagyrészt nem újrahasznosuló hulladékok visszagyűjtési aránya, értékes másodlagos nyersanyagot biztosítva a gazdaságnak.
A természetben kirándulva, sétálva talán te is elgondolkodtál már azon, hogyan lehetne elejét venni annak, hogy az egyszerhasználatos italos csomagolások (lásd például: energiatalos és sörösdobozok, röviditalos üvegcsék és pillepalackok) tekintélyes hányada eldobálva, környezetet szennyező szemétként végzi pályafutását. A szelektív hulladékgyűjtés hazai rendszere ugyan most is több megoldást kínál, de mivel ezek anyagilag nem vagy alig motiválják a fogyasztót a részvételre, így a szóban forgó hulladékoknak egyelőre csak a töredékét gyűjtik vissza és hasznosítják újra. Ez jelentős köztisztasági, környezetterhelési problémát okoz, és a gazdaságot is megfosztja a másodlagos nyersanyagok értékes, energia- és költségtakarékos forrásainak nagy részétől.
Hamarosan azonban gyökeres kedvező változás következhet be e téren, 2024. január 1-jétől ugyanis ezeknek az italos csomagolásoknak a többségét is visszaválthatod majd. A jövő év elején itthon is bevezetendő, az európai uniós előírások nyomán kialakított kötelező visszaváltási rendszerben (DRS, Deposit Refund System) az élelmiszerboltokban adhatod majd le azokat a kiürült, tiszta, sértetlen és ép - tehát nem összelapított -, 0,1-3 literes italos csomagolásokat (a tejtermékes dobozok kivételével), amelyek belföldön kerültek forgalomba 2024. január 1-jétől, rendelkeznek a visszaváltási jelöléssel és egy egyedi (EAN) kóddal.
Úgy védheted a környezetet, hogy még pénzt is kapsz
A gyűjtésben már csak azért is megéri majd részt venned neked is, mert mindegyik, a visszaváltó automatába (RVM) dobott vagy a bolti alkalmazottnak leadott megfelelő italos csomagolásért visszakapod a termék árába beépített, a vásárláskor megfizetett 50 forintos visszaváltási díjat.
Ha pedig fontos számodra a környezet és az éghajlat védelme, akkor a fenntarthatóságot és újrahasznosítást kiemelt szempontnak tartó egyre szélesebb fogyasztói réteg tagjaként bizonyára nem csupán a visszaváltási díj motivál majd az egyszerhasználatos italos csomagolások visszavitelére. A nagyrészt automatákkal üzemeltetendő kötelező visszaváltási rendszer ugyanis az egyik leghatékonyabb és -fenntarthatóbb eszköz a körforgásos és a hulladékmentes gazdaság megvalósítására.
De pontosan hogyan is fog majd kinézni az új rendszer és milyen módon vehetsz majd részt a visszaváltásban?
Így használhatod a visszaváltó automatákat
A rendszert irányító MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. tervei szerint a visszaváltási pontok sűrű, jó elérhetőséget biztosító országos hálózatot alkotnak majd, és az 1000 főnél nagyobb népességű települések mindegyikén megtalálhatóak lesznek. A januárban startoló kötelező visszaváltási rendszerben országszerte mintegy 3000 visszaváltási pontra - REpontra - lehet majd visszavinni a palackokat. A rendszer 2200-2400 darab automatával indul el, majd a 2024-ben is folytatódó telepítések eredményeképpen összességében 5-6000 darab automata állhat rendelkezésedre, melyek címét a MOHU weboldalán is meg lehet majd találni.
A visszaváltó automatákat a 400 négyzetméternél nagyobb eladóterű élelmiszerüzletek mindegyikében megtalálhatod majd, mivel számukra kötelező ilyen berendezéseket biztosítaniuk vásárlóik számára, de számos kisebb üzlet is csatlakozhat hozzájuk. Az automaták telepítését a MOHU a legalább 100 négyzetméteres eladóterű üzleteknek is javasolja, a 200-400 négyzetmétereseknek pedig ajánlja, az ennél kisebb, a rendszerhez szintén csatlakozó üzletek zöme viszont gazdaságossági okok miatt várhatóan kézi úton biztosítja majd a visszaváltási lehetőséget.
Az új rendszerben azt is megválaszthatod, hogy milyen módon kéred megtéríteni a visszaváltási díjat. Ez történhet az automata által kiadott utalvány formájában, melyet az adott üzletben készpénzre válthatsz vagy levásárolhatsz, és ugyanezen lehetőségek állnak majd rendelkezésedre a kézi visszaváltási helyeken is. Az automatát igénybe véve arra is lesz lehetőséged, hogy a gép vonalkód-leolvasója segítségével azonosítva önmagadat közvetlenül a bankszámládra vagy jótékonysági szervezet részére utaltasd a visszaváltási díjat. Az automata használatához viszont le kell töltened a REPont nevű telefonos alkalmazást és regisztrálnod is szükséges.
Az automatákkal többféle változatban találkozhatsz majd, a kisebb, fél négyzetméter alapterületű gépektől egészen a külön helyiségben vagy kültéri konténerben elhelyezett nagyobb berendezésekig. A berendezéseket elismert, több mint fél évszázados szakértelemmel rendelkező, jelentős nemzetközi piaci részesedésű gyártók, a norvég TOMRA és a tengerentúli székhelyű Envipco szállítják le, melyek a régióban szolgáltatási, karbantartási hálózattal is rendelkeznek.
Te is megszereted
A tapasztalatok alapján a fogyasztókat a szelektív gyűjtésbe jobban bevonó új szisztémával a visszaváltás aránya fokozatosan emelkedik, és akár 3 év alatt is elérhető az EU által 2025-re előírt 77%-os, valamint a 2029-re célként kijelölt 90%-os PET-palack visszagyűjtési és újrahasznosítási arány. Ezáltal az eddig nagyrészt hulladékká váló csomagolások értékes másodlagos nyersanyaggá válhatnak, ami a gazdaság elsődleges nyersanyag- - így energia- és költség- - igényét, valamint a lerakókba kerülő hulladék mennyiségét is csökkenti.
Ahogyan az ilyenkor lenni szokott, a változást eleinte sokan, talán te is nyűgnek érzed majd. Az rendszert már bevezető tucatnyi európai ország tapasztalatai alapján azonban a vevők, így remélhetőleg te is hamar megszokod és megkedveled az új lehetőséget. A visszaváltó automatákkal ugyanis kulturáltan, pofonegyszerűen, közvetlenül és a hulladék további sorsát illetően megnyugtató módon tudsz hozzájárulni az újrahasznosítási arány növeléséhez, ezáltal érdemben elősegítheted a környezet védelmét és a fenntartható gazdaság megvalósítását.